среда, 27 апреля 2016 г.

Wprawdzie głazy ogrodzenia te pochodzą z różnych epok oraz powstały w odmienny sposób bywają do siebie bliźniaczo podobne, tak iż czasami mało fachowym ślipiem trudno je odróżnić.

Chociaż głazy ogrodzenia te pochodzą z odmiennych epok oraz powstały w odmienny sposób bywają do siebie bardzo podobne, tak że czasem mało fachowym okiem z trudem je odróżnić.

Swoją karierę w ogrodzeniach zawdzięczają naturalnym maściom, trywialnej obróbce i stosunkowo niskiej cenie. Występują w wielu krajach Polski – piaskowiec najprościej odnaleźć w Górach Świętokrzyskich, Karpatach i Dolnym Śląsku, wapienie – na Lubelszczyźnie, Wyżynie Krakowsko -Częstochowskiej oraz też w Górach Świętokrzyskich. Ów artykuł ogrodzeniowy wydobywa się techniką odkrywkową w kamieniołomach, po czym rozdrabnia albo wstępnie ociosuje, składa na solidnych paletach, oplątuje drucianą siatką a następnie przekazuje do miejsca budowy ogrodzenia plastikowe na plot i bramkę ze sztachet. Stosowany na ogrodzenia piaskowiec to nic innego jak sklejony spoiwem piasek, którego ziarna nie przekraczają 2mm średnicy. Jak spoiwem jest np. krzemionka, zwiemy go krzemionkowym (kwarcyt), podczas gdy związki wapnia -wapnistym. Prócz bazy zlepiających występują tam także różne domieszki, np. związki żelaza. Dzięki nim modyfikuje się kolor głazów na plotki z PCV na ogrodzenie i bramkę ze sztachetek, przybierają one wówczas przeróżne kolory czerwieni, brązu i zieleni. W przyrodzie zestawione są w warstwy o przeróżnej grubości, sięgającej nawet kilkudziesięciu metrów. Z tak potężnych złóż wycina się najogromniejsze bloki, wykorzystywane dalej np. w rzeźbiarstwie. Wydobyte bloki skalne wolno także ciąć na sześciany o regularnych zarysach, stosowane potem w budownictwie (również na ogrodzenia). Można również je dzielić przy pomocy specjalistycznych klinów a także dłut na małe, nierównych konturów odłamki. Służą do układania nawierzchni ścieżek i konstrukcji murków ogrodzeniowych.

Na nowoczesne ogrodzenie z Winylu stosuje się dodatkowo wapienie - skały osadowe, powstałe z zebranych na dnie mórz a także jezior pozostałości organizmów żywych, najczęściej muszli małż a także ślimaków.

Zazwyczaj są bardziej miękkie aniżeli piaskowce, a za sprawą tego łatwiejsze w obróbce, lecz też mniej wytrzymałe. Wapienie pochodzące z dawnych er geologicznych są twardsze, wolno je nawet polerować polecane na ogrodzenia plastikowe na ogrodzenie i bramkę sztachetowa. Nadają się jednak głównie do wykorzystywania wewnątrz, bo poddawane działaniu warunków atmosferycznych w mgnieniu oka tracą połysk. Wapienie wolno wykorzystać do konstrukcji murków ogrodzeniowych, na ścieżki i dojazdy, do urządzania ogrodów skalnych. Na Lubelszczyźnie używa się ich też do budowy domów. Na nawierzchnie ścieżek ogrodowych najakuratniej przeznaczają się piaskowce krzemionkowe, jako że są odporniejsze na szlifowanie aniżeli np. Wapienie.

W zależności od kształtu ogrodu i naszych upodobań kształt kamiennych płyt może być rozmaity – od łamanych, nierównych, aż po pionowo skróconych prostokątów lub kwadratów. Murki oraz ogrodzenie PVC na ogrodzenie i bramę ze sztachetek stawia się z głazów przeróżnego kształtu, złożonych na kamiennym ewentualnie betonowym fundamencie. Jeśli płot powstaje spośród fragmentów o nietypowych zarysach, wypada je adekwatnie dobierać tzn. tak, by postać każdego następnego integrował się z poprzednim. Ażeby takie płot było stabilne jego grubość winna równać się 50-70 cm. Większe przerwy w środku wolno wypełniać zaprawą cementową a także gruzem. Ogrodzenie Poznań z bloczków kamiennych o przyciętych równych bokach muruje się jednakowo jak z cegły bądź pustaków. Piaskowce oraz wapienie zdołamy wykorzystać również do konstrukcji schodów, kominków ogrodowych oraz innych komponentów tzw. miniaturowej architektury. Piaskowce używane do konstrukcji ogrodzenia należą do skał mało wytrzymałych na działanie elementów atmosferycznych. Pod wpływem wody, słońca i niskich temperatur w mgnieniu oka niszczeją i nabierają ciemnego koloru. Bez trudu przerastają również mchem oraz glonami. Można to udaremniać pokrywając pokrywę ogrodzenia ewentualnie rzeźb specjalistycznymi impregnatami. Nie próbujmy zdrapywać brud z nawierzchni ogrodzenia szorstkimi urządzeniami np. drucianą szczotką, bo na kamieniu mogą zostać ostre rysy. Sprofilowane fabryki myją kamień ogrodzeniowy tzw. piaskarkami. Jeżeli nie mamy możliwości automatycznego polerowania ogrodzenia z piaskowca spróbujmy umyć go wodą z detergentem przy pomocy szczotki ryżowej. Jeżeli jednak chcemy, ażeby głazy na ogrodzeniu migiem wyglądały na stare, nie możemy ich niczym ochraniać ani czyścić.

Комментариев нет:

Отправить комментарий