понедельник, 25 апреля 2016 г.

Zielone plot alias po prostu żywop��ot

Żywe ogrodzenie czyli żywoplot


Żywopłoty w większości wypadków pełnia role ogrodzenia, lecz nierzadko służą tez za dekoracje. Na ogól takie ogrodzenie plastykowe z Zielonki buduje się w nasłonecznionych położeniach, w których błyskawicznie wzrastają i mocno gęstnieją. Sporo szyku maja tez takie żywe ogrodzenia, które prowadza przez osłonięte zaułki skweru. Ciemna zieleń liści z przezroczysta tu i ówdzie gmatwanina witek lub kwiatami konstruują zajmujące spojrzenie obrazy, a rześka wilgotność, bijąca od zagłębionej w mroku ziemi , powoduje że nawet krótki spacer nieopodal takiego ogrodzenia uspokaja a także relaksuje.


Projektując ogrodzenie Poznań z żywopłotu, powinno się wziąć pod uwagę funkcje takiego ogrodzenia, warunki jakie panują w skwerze, również nasze preferencje i czas jaki zdołamy poświecić na jego pielęgnacje.Zielone ploty o naturalnym pokroju same wzrastają, często również ekspansywnie rozkwitają, jednakże potrzebują tez wiele miejsca. Geometryczne czy tez fantazyjnie profilowane żywe ogrodzenie plastikowe mogą być nadzwyczaj wysmukłe, chociaż wypada je cyklicznie zmniejszać oraz właściwie nie kwitną. Nie bez znaczenia są także koszty zakupu roślin na parkan.Jest wiec nad czym się zastanawiać, dlatego ze takie ogrodzenie konstruuje się na długi okres czasu, niekiedy nawet na pokolenia.


W większości wypadków wystarczający jest żywy parkan o wysokości 1,5m. Na takie plot w cieniu nadaje się ligustr pospolity, bardzo popularny w naszym kraju na żywopłoty kształtowane. Ma on mnóstwo walorów:
•ma mało wymagań,
•dobrze toleruje czas mniejszych opadów,
•w mgnieniu oka wzrasta,
•regularnie podcinany porządnie gęstnieje oraz nie ogałaca od dołu,
•w rejonach o łagodnym klimacie, np. nad Bałtykiem, nie traci zima liści, a nawet jeżeli je zrzuci, to i tak gąszcz jego witek układa niedostępny dla wzroku parkan,
•jest tani.


Ligustr można zamienić z irga lśniąca - jesienią pięknie się przebarwia na rozmaite kolory żółci, brązu oraz czerwieni. Godne polecenia są także żywe ogrodzenia kształtowane z grabu, którego suche listki o barwie starego złota utrzymują się na gałązkach aż do wiosenki.Więcej możliwości wyboru jest cienioznośnych krzewów nadających się na żywe ploty nieformowane. Są to m.in. gatunki o ładnych kwiatach tj. hortensje, jaśminowce, żylistki a także kaliny. Tym, którzy uwielbiają otaczać się przydatnymi roślinami promujemy na takie ogrodzenie czarna porzeczkę. Można ją nadawać jej kształt tylko od strony widocznej, oraz cześć gałęzi pozostawić nieprzyciętych, aby rodziły owoce.


Nadzwyczaj wysokie, bo ponad dwumetrowe ogrodzenia plastykowe stanowi barierę nie do przejścia, zaś w razie potrzeby zasłania okoliczne budynki i ulice. Aby wykonać taki plot rośliny sadzimy wokół granic posesji. O ile mamy dużo miejsca, najbardziej „ekonomiczny" będzie żywopłot o pokroju naturalnym, np. z leszczyny, która przy okazji daje orzechy. Gdy chcemy ażeby nasze żywe ogrodzenie było bardzo wysokie a przy okazji wąskie to w cieniu można je uformować z wiązu pospolitego, grabu powszechnego albo klonu polnego. Pamiętajmy natomiast, ze gdy rośliny nas przewyższą, ich zmniejszanie będzie kłopotliwe.

Комментариев нет:

Отправить комментарий